Taką mamy publiczność w teatrze

Jestem trochę związana z teatrem, zarówno praktycznie, jak i teoretycznie, więc postanowiłam napisać coś o obrazach, które przedstawiają "teatr".
Kiedy szukałam prac znanych artystów, gdzie pojawia się scena, zobaczyłam coś bardzo interesującego. Artystów nie interesował teatr od strony twórczej, czyli sama sztuka teatralne, lecz przede wszystkim ludzie, którzy spędzali czas w teatrze. Najczęściej portretowano publiczność w loży albo na balkonie. Temat został spopularyzowany w XIX wieku przez impresjonistów.


Loża w teatrze Varietes, Pierre - Auguste Renoir, 1898


Dzisiaj outfit do teatru bardzo się zmienił, można iść w tym, w czym jest nam wygodnie i raczej nikt nie zwróci nam uwagi. Jeśli przyjdziemy w dresie, czy czymś takim, to ludzie mogą pomyśleć, że tu pracujemy, robiliśmy ten spektakl albo jesteśmy ze "środowiska", a nie, że nie wiemy, jak ubrać się do teatru. Obserwowanie, szeptanie, plotkowanie - to wszystko nadal jest, oczywiście w innej formie i z innych powodów, ale tak. Wciąż pewna część ludzi przychodzi do teatru, aby się pokazać, bo to idealna okazja, żeby jak najlepiej się ubrać i bywać tam, gdzie wszyscy inni, znani...


Catulle Mendes napisał w dzienniku "La Rappel" :

Z twarzami rozjaśnionymi bieliczką, ze wzrokiem płonącym banalną namiętnością, ze złotą lornetką w dłoni, atrakcyjne i nijakie, czarujące i głupie. Ta kobieta, która równie mało dba o przedstawienie, co o mężczyznę siedzącego przy niej, nieco z tyłu, to wasza przyszłość i - obawiam się - że wcale was to nie przerażą..."

Loża, Pierre - Auguste Renoir, 1874

"Loża" została zaprezentowana przez Renoira w 1974 roku na pierwszej wystawie impresjonistów przyjęto ją bardzo przychylnie. Uznano, że idealnie opisuje epokę, w której powstała -  próżne społeczeństwo, dla którego teatr, to tylko kolejna forma rozrywki.

Lornetka teatralna, już dzisiaj nie używana służyła do oglądania przedstawienia, a także podglądania reszty widowni.


W loży, Mary Cassatt, 1879Loża, Henri de Toulouse - Lautrec, 1893Dwie kobiety w loży, Vincent van Gogh, 1885


Loża była zarezerwowana dla arystokracji, burżuazji i inteligencji, a parter dla najuboższych, czyli chłopów i robotników.Teatr, Honore Daumier


Dzisiaj raczej narzeka się na to, że ludzie nie chodzą do teatru, że teatr się starzeje - brakuje młodej publiczności... Od czasów Van Gogha, Renoira i Daumiera wiele się zmieniło, ale chyba niektóre rzeczy pozostają niezmienne.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Sztuki Nigdy Nie Za Wiele , Blogger