BoJack Horseman - serial animowany ze sztuką w tle

BoJack Horseman to serial animowany dla dorosłych, który miał swoją premierę w 2014 roku na platformie Netflix. Opowiada historię człowieka - konia, który w latach 90. był gwiazdą popularnego sitcomu, ale od 18 lat nic nie robi i odcina kupony od swojej kariery. Jest aroganckim cynikiem z poczuciem humoru, który mieszka w willi w Los Angeles, a ze swojego okna widzi napis HOLLYWOOD. BoJack nie chce zostać zapomniany, więc próbuje na nowo zaistnieć w świecie gwiazd filmowych. Pomaga mu w tym jego agentka, przyjaciel Todd, który od kilku lat mieszka u niego i śpi na kanapie oraz ghostwriterka, która pisze jego biografię.


Serial jest bardzo aktualny, a żarty, które się w nim pojawiają są naprawdę śmieszne. W luźny sposób porusza takie problemy jak samotność, feminizm, aborcja, czy rasizm. Pojawiają się w nim nazwiska znanych aktorów, reżyserów, polityków, czy nazwy produktów, bądź korporacji. Możemy zobaczyć interpretację Statuy Wolności, logo Starbucksa, Quentina Tarantulino, który jest tarantulą, J.D. Salingera, galę rozdania Oscarów i mnóstwo innych odwołań do świata, w którym żyjemy.

Sztuką jest wszechobecna w tym serialu. Praktycznie każde wnętrze jest udekorowane obrazami. Pojawiają się tutaj obrazki, ale także "wielkie" obrazy znanych artystów. Są to oczywiście przerobione na potrzeby filmu reprodukcję, które nawiązują do słynnych obrazów.

W sypialni BoJacka nad łóżkiem wiszą trzy obrazy, przedstawiające końskie podkowy, łudząco przypominające serigrafie Andy'ego Warhola.


W biurze BoJacka możemy zobaczyć obraz przypominający dzieło Davida Hockneya, Portret artysty z 1971 roku.


Portret artysty (basen z dwoma figurami), David Hockney, 1971

W domu głównego bohatera, w jednym z pokoi wisi także słynny Taniec Henri'ego Matisse'a z 1910 roku.


Taniec, Henri Matisse, 1910

W restauracji Elephant, którą BoJack właśnie kupuje, można zobaczyć reprodukcję Narodzin Wenus pędzla Botticellego, gdzie mitologiczna Wenus jest słonicą.


Narodziny Wenus, Sandro Botticelli, 1485

W jednym z odcinków Princess Carolyn odwiedza miłośnika i kolekcjonera Marka Rothko, którego salon wypełniony jest po sam sufit dziełami artysty.


BoJack ma wiele kochanek, jedną z nich jest sowa Wanda. Oboje zostali zaproszeni na kolację, gdzie w jadalni wisi Olimpia Edouarda Maneta z 1863, którą dwa lata później wystawił na Salonie Odrzuconych. Serialowa reprodukcja ma nieco zaburzone "proporcje", ponieważ mały czarny kot u Maneta, jest tutaj postacią ludzkich rozmiarów.


Olimpia, Edouard Manet, 1863

W jednym z biur w korporacji Los Angeles wiszą Lilie wodne Claude Moneta z lat 1897 - 1899. To chyba najbardziej zbliżona do oryginału kopia obrazu, który pojawia się w tym serialu.


Lilie wodne, Claude Monet, 1899

Diane, czyli ghostwriterka BoJacka uchodzi za nerda, ale pewnego razu została omyłkowo zaproszona na imprezę, gdzie było dużo sławnych ludzi oraz dwa słynne obrazy Gustava Klimta. Oczywiście nie mogło zabraknąć Pocałunku, ale także Danae, która podczas imprezy zostaje skradziona.


Pocałunek, Gustav Klimt, 1908


Danae, Gustav Klimt, 1908

Sarah Lynn - gwiazda muzyczna pop, która jako dziecko grała razem z BoJackiem w serialu Rozbrykani, ale teraz ma problem z narkotykami i alkoholem, ma w sypialni obraz Johna Everetta Millaisa, Ofelia. Z kolei w jej salonie nad kominkiem wisi dzieło Marca Chagalla, Urodziny.Ofelia, John Everett Millais, 1852


Urodziny, Marc Chagall, 1915

BoJack Horseman to serial nie tylko dla miłośników sztuki, ale dla każdego (może za wyjątkiem dzieci).

2 komentarze:

  1. Świetne! Nie dopatrzyłem się ani jednego nawiązania do oryginału. Może czas zainteresować się trochę sztuką.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mnie cieszy, że sztuka w ten sposób przenika do popkultury. Zdecydowanie wolę takie działania niż produkcja chusteczek higienicznych z "Pocałunkiem" Klimta :).

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Sztuki Nigdy Nie Za Wiele , Blogger