Destino, animacja Disney'a i Salvadora DalegoDestino to niespełna siedmiominutowy film animowany z 2003 roku, który możecie obejrzeć na YouTube – tutaj link. I teraz ktoś mógłby zapytać, że skoro z 2003 roku to jakim cudem Salvador Dali (1904-1989), hiszpański surrealista jest jego współautorem? Przecież to niemożliwe.

A jednak. Wszystko zaczęło się w 1945 roku, kiedy Walt Disney rozpoczął pracę nad projektem Destino i zaprosił do współpracy jednego z najsłynniejszych żyjących artystów, czyli Hiszpana Salvadora Dalego. Przez kolejne osiem miesięcy Dali razem z Johnem Henchem, artystą i rysownikiem w Studio Walta Disneya pracowali nad scenariuszem i tworzyli storyboardy, czyli serie obrazów i szkiców do animacji. W tym czasie Dali wykonał łącznie 22 obrazy i 135 szkiców. I co było dalej? Po niespełna roku Studio Walta Disney’a porzuciło pracę nad projektem, tłumacząc się trudnościami finansowymi spowodowanymi wojną.Kadr z filmu Destino, reż. Dominique Monfery, 2003

Dali zmarł w 1989 roku nie doczekawszy się realizacji projektu. Dopiero w 2002 roku, czyli po 57 latach pojawił się pomysł zrealizowania porzuconego niegdyś projektu Destino. Stało się to za sprawą producenta filmowego Roya Disneya, siostrzeńca Walta Disneya. Do pracy nad animacją zatrudnił reżysera Dominique’a Monfery’ego i Johna Hencha, który w 1945 pracował razem z Dalim nad projektem Destino.


Kadr z filmu Destino, reż. Dominique Monfery, 2003

Destino powiada historię Chronosa, greckiego boga czasu, który zakochuje się w pięknej kobiecie o imieniu Dahilia. Podczas kilku minut filmu Dahilia tańczy w scenerii inspirowanej obrazami Salvadora Dalego, a w tle leci muzyka meksykańskiego kompozytora Armando Dominiqueza. Poza tym należy pamiętać, że Destino to disneyowska animacja dla dzieci, więc musi być baśniowa, piękna i mówiąca o miłości. Sam Walt Disney podobno powiedział, że to prosta historia miłosna, gdzie chłopak spotyka dziewczynę. Dla Dalego było to coś więcej, choć niestety nie dożył czasów powstania filmu.


Kadr z filmu Destino, reż. Dominique Monfery, 2003

Ostatecznie film został stworzony przez młode pokolenie filmowców z obrazów i rysunków pozostawionych przez Salvadora Dalego, oddając jego oniryczną wizję. W Destino wykorzystano pięć oryginalnych obrazów Dalego, które pojawiają się na końcu, podczas napisów końcowych. Motywy, które pojawiają się w animacji to pełzające mrówki, dobrze znane z Psa Andaluzyjskiego, czyli filmowej realizacji Dalego z Luisem Bunuelem z 1929 roku, miękkie zegary, kolosalne posągi i słuchawki telefonów. Tematem przewodnim jest przeznaczenie, czyli po hiszpańsku właśnie „destino”, czas i miłość. Cała ta historia jest surrealistyczna jak sam Salvador Dali i ukazuje bardziej wizję senną, marzenie niż rzeczywisty świat.


Kadr z filmu Destino, reż. Dominique Monfery, 2003

Destino miało swoją premierę w 2003 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annency we Francji, a rok później było nominowane do Oscara w kategorii krótkometrażowych filmów animowanych. Polecam Wam obejrzeć.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Sztuki Nigdy Nie Za Wiele , Blogger