"Destino", animacja Disney'a i Salvadora Dalego

Destino to siedmiominutowy film animowany, nad projektem którego w 1945 roku rozpoczął pracę Walt Disney wraz ze znanym hiszpańskim surrealistą, Salvadorem Dali. Przez osiem miesięcy Dali wspólnie z Johnem Henchem pracowali nad scenariuszem i tworzyli storybordy. Dali wykonał łącznie 22 obrazy i 135 szkiców. Niestety Walt Disney Studios po niespełna roku zarzuciło projekt, tłumacząc się trudnościami finansowymi spowodowanymi wojną.

Plakat, Destino, 2003

Dopiero po 57 latach siostrzeniec Walta Disneya, producent Roy E. Disney postanowił powrócić do projektu Destino. Do pomocy zatrudnił reżysera Dominique Monfery'ego oraz wspomnianego wyżej Johna Hencha, który pracował z Dalim przy oryginalnym projekcie. Film został przebudowany przez młode pokolenie filmowców z obrazów i rysunków hiszpańskiego surrealisty, oddając jego oniryczną wizję. Motywy, które pojawiają się w animacji to pełzające mrówki (dobrze znane nam z Psa Andaluzyjskiego), miękkie zegary, kolosalne posągi i słuchawki telefonów. Tematem przewodnim jest przeznaczenie, czyli po hiszpańsku właśnie destino, czas oraz miłość. Historia jest surrealistyczna jak sam Salvador Dali, ukazuje bardziej wizję senną, marzenie niż rzeczywisty świat.

Kadr z filmu Destino, 2003

Film opowiada historię Chronosa, greckiego boga czasu, który zakochał się w kobiecie imieniem Dahilia. Na ekranie widzimy jak Dahilia tańczy w scenerii inspirowanej obrazami Salvadora Dalego, a w tle leci muzyka meksykańskiego kompozytora Armando Dominiqueza. Nie należy zapominać, że Destino to disneyowska animacja, która jest baśniowa, piękna i mówiąca o miłości. Sam Walt Disney powiedział, że to prosta historia miłosna, gdzie chłopak spotyka dziewczynę.  Dla Dalego było to coś więcej, niestety nie dożył czasów powstania filmu, ponieważ zmarł w 1989 roku.

Salvador Dali, Double Image for Destino, 1947

Destino miało swoją premierę w 2003 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annency we Francji, a rok później było nominowane do Oscara w kategorii krótkometrażowych filmów animowanych.

Kadr z filmu Destino, 2003

Link do filmu kliknij tutaj. Ostatecznie w Destino wykorzystano 5 obrazów Dalego, które pojawiają się na końcu filmu, podczas napisów końcowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Sztuki Nigdy Nie Za Wiele , Blogger