Z dzieckiem do muzeum

Sztuka przestała być adresowana tylko do osób dorosłych. Coraz więcej rodziców zabiera swoje dzieci do muzeów, czy galerii, gdzie organizowane są specjalne wystawy i  warsztaty przeznaczone dla najmłodszych. W ofertach muzealnych znajdziemy wydarzenia skierowane do grup przedszkolnych oraz szkół podstawowych, a także zajęcia dla rodziców z dziećmi. Niektóre instytucje proponują nawet urodziny w muzeum. Ponadto w sklepikach muzealnych można nabyć specjalne książeczki dla dzieci, kolorowanki, przewodniki, czy gadżety związane ze sztuką. Muzea starają się w ten sposób przyciągnąć młodych odbiorców sztuki i sprawić, że będą tam wracali. Dzisiaj żadnego pracownika muzeum nie szokuje widok dziecka w galerii sztuki (chyba, że wystawa nie jest dostosowana do jego wieku).

Edgar Degas, Place de la Concorde, 1875

Wystawy i projekty edukacyjne dla dzieci są interaktywne, a grupy wiekowe zróżnicowane, ponieważ malucha zainteresuje coś zupełnie innego niż przeciętnego dziesięciolatka. Obcowanie z dziełem sztuki uczy dzieci wrażliwości na piękno, a także dostarcza wiedzy o przeszłości i otaczającym świecie. 

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum ma bogatą ofertę edukacyjną, która obejmuje cykliczne spotkania przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. "Mam dwa latka, dwa i pół" to cykl skierowany dla najmłodszych, gdzie rodzice wraz ze swoimi dziećmi bawią się kolorami, odnajdując dane barwy na obrazach. Kontynuacją tego cyklu jest "Trzy, cztery, START!"przeznaczone dla nieco starczej grupy wiekowej. Natomiast "Program dla rodzin" to warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat. Muzeum Narodowe oferuje także "Rodzinne zwiedzanie" z przewodnikiem. W ofercie znajdziemy także cykl "Sztuka dla wnuka", przeznaczony dla dzieci w wieku 5 - 12 lat wraz ze swoją babcią, czy dziadkiem. Natomiast cykl "MAMY w Muzeum" jest adresowany dla kobiet na urlopach macierzyńskich i mężczyzn na urlopach ojcowskich, podczas którego odbywają się wykłady o sztuce dla dorosłych. Organizatorzy przewidzieli także czas na karmienie i przewijanie swoich pociech.
Więcej informacji tutaj

Zachęta  - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Galeria oferuje warsztaty dla dzieci i rodziców towarzyszące aktualnym wystawom sztuki współczesnej, podczas których można poznać i zgłębić najciekawsze zjawiska sztuki XX i XXI wieku. W ofercie dla najmłodszych znajdują się zajęcia z cyklu "Oswajamy literki - alfabet na różne sposoby". Zachęta przygotowała także warsztaty dla dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu, odbywając się cyklicznie pod nazwą "Co robi artysta".

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum ma obszerną ofertę warsztatów skierowanych do każdej grupy wiekowej. "Paleta debiutanta" to warsztaty dla najmłodszych dzieci, w dwóch grupach wiekowych, 0-3 lat oraz 3-5 lat, podczas których maluchy będą malować nie tylko pędzlem, ale dłońmi, stopami, czy przedmiotami codziennego użytku. Z kolei "Konik muzealny" to warsztaty dla rodzin z dziećmi w przedziale wiekowym 4 - 7 lat, odbywające się w różnych oddziałach MNK. To gra, która polega na poznawaniu zbiorów muzealnych przez zabawę. Podczas niedzielnych warsztatów artystycznych "7 dzień tworzenia" uczestnicy odwiedzają galerie stałe i wystawy czasowe, a także biorą udział w warsztatach plastycznych. Zajęcia podzielone są na dwie grupy wiekowe, młodsza 3-5 lat, a starsza 6-9 lat. Dla starszych dzieci (10-13 lat) muzeum zaproponowało cykl "10+ SZTUKA", podczas którego poruszane będą tematy piękna, mody, designu. "Do dzieła - cykl popołudniowych spotkań dla dzieci" to warsztaty odbywające się raz w miesiącu, podczas których będą zgłębiane informacje na temat danego dzieła sztuki. To zajęcia skierowane do rodziców z dziećmi w wieku 6-10 lat. Jeśli rodzice zdecydują się zwiedzać muzeum bez przewodnika, mogą skorzystać z materiałów i kart pracy do pobrania na stronie, które przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Muzeum Śląskie w Katowicach

"Zabierz bajtla do muzeum" to hasło przyświecające inicjatywie warsztatów edukacyjnych dla dzieci i rodziców. "Muzeum dla malucha" to cykl zajęć plastycznych skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat. Natomiast dla starszych odbiorców sztuki, 6-12 lat muzeum oferuje warsztaty "Muzeum z każdej strony", podczas których będzie można poznać przedmioty nieeksponowane na wystawie. Ponadto można zapisać swoje dziecko na szkółkę gwary śląskiej - "Bajtle godajom w muzeum", skierowaną do dzieci w wieku 6-9 lat.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Dla najmłodszych muzeum przygotowało ofertę skierowaną do rodziców na urlopach macierzyńskich i tacierzyńskich. Cykl nosi nazwę "Maluchy w muzeum. Warsztaty familijne dla dzieci 1+" i skupia się wokół zagadnienia koloru. Natomiast "Familia do kwadratu. Warsztaty familijne dla dzieci od lat 4" to warsztaty edukacyjne nastawione na pracę twórczą i zwiedzanie fragmentu aktualnej wystawy. Kontynuacją tego cyklu jest "Pół kwadrata małolata. Warsztaty dla dzieci od lat 7", które odbywają się bez udziału rodziców. 

Muzeum Narodowe w Poznaniu

"Sito sztuki" to zajęcia plastyczne przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 5-10 lat. Z kolei "Muzealna Akademia Dziecięca" adresowana jest do starszych dzieci, w wieku 6-12 lat. Zajęcia podzielone są na część teoretyczną z oprowadzaniem po wystawie oraz część plastyczną, czyli twórczą. Muzeum oferuje także serie przewodników przeznaczoną dla dzieci w różny wieku.
Więcej informacji tutaj

Pierre - Auguste Renoir, Portret dwójki dzieci, 1895

Przygotowałam dla Was listę tych najważniejszych muzeów i galerii, w których obywają się inicjatywy skierowane do dzieci. Wiele instytucji otwiera się na nowych, młodych odbiorców sztuki i bardzo chętnie gości ich w swoich progach. Zachęcam do zapoznania się z ofertą muzeum znajdującym się w Waszym mieście, bądź w jego pobliżu. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Sztuki Nigdy Nie Za Wiele , Blogger