10 zasad dobrego designu

Philippe Starck, Wyciskarka do cytrusów dla firmy Allesi, 1990

Design oznacza projektowanie i może odnosić się zarówno do wzornictwa przemysłowego (projektowanie produktu), architektury, mody, czy grafiki - jednym słowem do sztuki użytkowej. Dieter Rams, jeden z najlepszych i najbardziej wpływowych  projektantów XX wieku sformułował w latach 80. XX wieku dekalog dobrego projektowania. Przez czterdzieści lat był związany z firmą Braun, dla której stworzył między innymi: radioodbiornik Braun T-1000, kalkulator ET55, czy radio tranzystorowe Braun T3, które zainspirowało Jonathana Ive’a projektującego pierwszego iPoda dla Apple. Dieter Rams jest kojarzony głównie z designem przemysłowym, od lat 60. zainteresował się także tworzeniem mebli. Jednym z jego najbardziej znanych projektów są szafki systemowe firmy Vitsoe. Rams w swoich projektach stawia na minimalizm, funkcjonalność i wysokiej jakości materiały. 10 zasad dobrego designu odnajdujemy w jego projektach, powstałych pół wieku temu, które są ponadczasowe, uniwersalne i piękne.

Dieter Rams przy biurku w otoczeniu przedmiotów, które zaprojektował


1. Dobry design jest innowacyjny


Design i technologie powinny rozwijać się równolegle. Nowoczesne wzornictwo powinno korzystać z możliwości technologicznych, które są nieograniczone. 

2. Dobry design czyni produkt użytecznym


Design to sztuka użytkowa, która ma służyć innym. Zaprojektowany przedmiot ma być funkcjonalny i przydatny.

3. Dobry design jest estetyczny


Przedmioty, które nas otaczają powinny być estetyczne. Choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi, piękne przedmioty poprawiają nasze samopoczucie i dzięki temu czujemy się lepiej. Niektórzy uważają, że to kwestia gustu. Ja się z tym nie zgadzam, bo można mieć dobry albo zły gust. Niektóre przedmioty są ponadczasowo piękne, a inne nie.

Dieter Rams, Hans Gugelot, Radio-Phonograph (model SK 4/10), 1956

4. Dobry design czyni produkt zrozumiałym


Design ma tłumaczyć działanie produktu. To forma ma podążać za funkcją. Ma sprawiać, że korzystanie z danego produktu będzie prostsze, zrozumiałe i intuicyjne dla użytkownika.

5. Dobry design nie jest natrętny


Dobrze zaprojektowany produkt nie może kłuć nikogo w oczy. To nie jest tylko dekoracja. Chodzi o to, aby krzesło nie stało się nagle gwiazdą całego pomieszczenia, bo nie taki jest cel.

Dieter Rams, Universal Shelving System Vitsoe, 1960

6. Dobry design jest uczciwy


Nie daje obietnic, których nie może spełnić. Produkt jest taki jaki jest. Dobry design nie mówi, o tym że jest bardziej nowatorski, niezawodny, czy wartościowy niż w rzeczywistości. Dobry design nie okłamuje klientów.

7. Dobry design jest trwały


Przetrwa długie lata. Niestety w dzisiejszym świecie już nie produkuje się przedmiotów, które będą wieczne, bo to po prostu nieopłacalne. Światem rządzi konsumpcjonizm, a to jest ogromna machina, z którą chyba nie da się wygrać.

8. Dobry design jest przemyślany w najdrobniejszych szczegółach

W projekcie nie ma przypadkowości. Każdy najdrobniejszy szczegół musi być dopracowany.

Dieter Rams, Calculator Braun ET66, 1987

9. Dobry design jest przyjazny dla środowiska


Chodzi o wykorzystanie odpowiednich materiałów, długość życia. Musi stawiać na oszczędne zużycie zasobów, a także wpasowywać się w otoczenie naturalne.

10. Dobry design jest tak mało designerski, jak to tylko możliwe


Dieter Rams jest też twórcą słynnego powiedzenia : „ mniej znaczy lepiej” . Dobry design obejdzie się bez brylantów i fajerwerków, ma być dobry a nie efektowny.

Czasem warto się zastanowić, czy otaczająca nas rzeczywistość jest dobrze zaprojektowana. To nie musi odnosić się tylko do przedmiotów użytkowych, ale także do urbanistyki, architektury. Pamiętajmy, że wzornictwo przemysłowe to także znaki drogowe, kosz na śmieci, samochód, czy wózek dla dziecka.

Poniżej mój film, w którym bardziej szczegółowo omawiam 10 zasad dobrego projektowania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Sztuki Nigdy Nie Za Wiele , Blogger