Obraz Davida Hockney'a - scena z życia małżeńskiego | nowy film na kanale

David Hockney, Mr and Mrs Clark and Percy

Mr and Mrs Clark and Percy to jeden z pierwszych obrazów, jakie poznałam i zapamiętałam, ponieważ jego reprodukcja znajdowała się w moim podręczniku do plastyki w podstawówce. Dlatego jest on dla mnie szczególnie ważny i w jakiś sposób bliski.

W 2005 roku BBC ogłosiło plebiscyt na najpopularniejszy obraz znajdujący się w Wielkiej Brytanii i dzieło Davida Hockney'a zajęło 5 miejsce. Dla podkreślenia rangi tego wydarzenia, Słoneczniki Van Gogha uplasowały się tuż za nim, czyli na miejscu 6. Natomiast w zorganizowanym wcześniej plebiscycie na najpopularniejszą książkę i najpopularniejszego Brytyjczyka 5 miejsce zajęli kolejno Harry Potter i Czara Ognia oraz William Szekspir. To porównanie pozwala nam ocenić skalę popularności, jaką cieszy się obraz Hockneya, przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Mr and Mrs Clark and Percy był jedynym obrazem żyjącego artysty i jedynym współczesnym obrazem w ogóle.

Co właściwie czyni ten obraz tak wyjątkowym? Widzimy dwoje ludzi we wnętrzu jakiegoś mieszkania. Jest to portret małżeński Celii Birtwell i Ossiego Clarka, ówczesnych projektantów mieszkających w Londynie. On jest projektantem mody, ona - projektantką tkanin. Na przełomie lat 60. i 70. byli ucieleśnieniem nowej brytyjskiej mody, nadawali styl rodzącej się stolicy, jaką stawał się wtedy Londyn. 

O relacjach między małżonkami usłyszycie w najnowszym filmie na kanale! 


2 komentarze:

  1. Zestawienie pożyczek w 15 min tylko w http://ibrok.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszamy na nasz serwis oceniający legalnych bukmacherów - https://bonumart.pl/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Sztuki Nigdy Nie Za Wiele , Blogger