Puszka zupy Campbell | NOWY FILM NA KANALE

Andy Warhol, Puszki z zupą Campbell, 1962

Andy Warhol jest jednym z głównych przedstawicieli pop artu i jednym z najważniejszych artystów XX wieku w ogóle. Przez jednych lubiany, przez innych znienawidzony, ale jednego na pewno nie można mu odmówić - wywrócił świat sztuki do góry nogami. To właśnie on podniósł do rangi dzieła sztuki zwykłe przedmioty wyjęte z przeciętnej amerykańskiej lodówki, jak puszka Coca-Coli, czy zupa Campbell. Interesował go świat, w którym żył i przedstawiał to, co widział każdego dnia, czyli jedzenie, gwiazdy filmowe, wypadki samochodowe i samego siebie.

Fajne jest to, że poprzez sztukę możemy badać czasy, w których była tworzona. Zdobywamy wiedzę na temat wierzeń, obyczajów, ustroju, jedzenia, czy relacji międzyludzkich. Historia lat 60. XX wieku jest nam jeszcze stosunkowo bliska, ale w taki sam sposób uczymy się o czasach bardziej nam odległych, jak renesans, czy barok. Dzisiaj, kiedy widzimy puszkę zupy Campbell - myślimy Andy Warhol. Ja tak pomyślałam, kiedy zobaczyłam ją w Kuchni Świata. Jest tak samo ikoną lat 60. XX wieku jak Marilyn Monroe.

Wydaje mi się, że dziś sztuka Warhola jest nam wyjątkowo bliska. W Europie w latach 60. myślano, że jego prace są marksistowską satyrą na amerykański kapitalizm albo po prostu krytyką popkultury. A było zupełnie na odwrót. Europejczycy nie rozumieli wtedy tej kultury, tym bardziej nie rozumieli jej mieszkańcy państw bloku wschodniego, jak Polska, w których pojęcie "konsumpcjonizmu" było tak odległe, jak sama Ameryka. Natomiast dzisiaj widzimy w sztuce Andy'ego zapowiedź tego wszystkiego, z czym mamy do czynienia na co dzień. Widzimy jak świat się zmienił od czasów puszki zupy Campbell i w którą stronę zmierza. Z jednej strony mamy przepełnione galerie handlowe, a z drugiej coraz silniejsze ruchy zero waste. To od nas zależy, którą ścieżką pójdziemy.

Często, kiedy patrzę na dzieła sztuki z przeszłości, zastanawiam się, a co nas będzie definiować za pięćdziesiąt, sto, dwieście lat? Każdy przełom zaczyna się od tąpnięcia, które później powoduje kolejne zmiany. Wspaniałe w tym świecie jest to, że w 1962 roku Andy Warhol stworzył serię 32 puszek zupy Campbell, a ja prawie 60 lat później opowiadam o tym na Youtube. 

2 komentarze:

  1. W naszej szkole na koniec roku puszkę zupy Campbella otrzymuje szkolny mistrz wiedzy o sztuce :-). I reakcja jest zawsze taka sama: "oo, Warhol!"
    Pozdrawiamy z redakcji szkolnej gazety o sztuce sztukawychodzizcienia.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Sztuki Nigdy Nie Za Wiele , Blogger